Filtrowanie wody polega na zatrzymaniu w strukturze lub na powierzchni wkładu filtrującego zanieczyszczeń nie rozpuszczonych w wodzie. Są to zwykle: piach, szlam, muł, rdza itp. W celu filtracji wody wykorzystuje się obudowy filtrów instalowane na instalacji wody w których umieszcza się odpowiedni wkład filtrujący wodę (np. polipropylenowy).
Uzdatnianie wody to wpłynięcie na jej parametry fizyczne i chemiczne. W celu uzdatniania stosuje się specjalistyczne złoża (naturalne lub chemiczne) na których dochodzi do reakcji chemicznych zmieniających parametry wody. Przykładowo w celu zmiękczenia wody (usunięcia z niej węglanu wapnia) stosuje się tzw żywice jonowymienne (tzw kwaśny jonit).
W zastosowaniach domowych i firmowych w celu usunięcia z wody bakterii, wirusów i innych patogenów stosuje się zwykle bakteriobójcze lampy UV-C. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Sprawdza się idealnie w usuwaniu bakterii z wody studziennej, pobieranej z rzek i jezior itp.